Danner afholder workshop for krisecentermedarbejdere fra Mellemøsten den 28. september til den 30. september.
Krisecenterfolk fra Mellemøsten besøger Danner
Workshoppen er kommet i stand i samarbejde med KVINFO under Det Arabiske Initiativ. Formålet med workshoppen er at udveksle erfaringer og dele viden om bl.a. organiseringen af krisecentre og forståelsen af vold i nære relationer.
Danners videnskonsulent, Henriette Højberg, ser frem til arrangementet:
”Vi glæder os til at møde vores kolleger fra Mellemøsten. Som et af Danmarks ældste krisecentre kan vi bidrage med mange års erfaringer inden for arbejdet med voldsramte kvinder og børn. Til gengæld får vi viden om de voldsramte, arabiske kvinder, som ofte er indlogeret på Danners krisecenter. Med andre ord får vi alle et stort udbytte af workshoppen,” siger Henriette Højberg.
Workshoppen skal skabe grundlag for samarbejdsrelationer mellem Danmark og Mellemøsten på krisecenterområdet. Ønsket er at skabe en tilbagevendende årlig workshop for krisecentermedarbejdere forskellige steder i Mellemøsten.
Workshoppen følges op af to dages studietur, hvor krisecentermedarbejderne fra Mellemøsten besøger organisationer og andre aktører på feltet.
Sidste nyt
-
13.05.2013
Pris belønner hjemlig atmosfære i krisecenter
Danners elegante restaurering er rammen om uddelingen af Farveprisen 2013.
> læs mere -
25.04.2013
Psykologhjælp gavner børn på krisecentre
Ny evaluering viser ikke overraskende, at børn, der bor på krisecenter, har gavn af psykologhjælp.
> læs mere -
13.03.2013
Mobiltelefonen fastholder unge i kærestevold
Mobiltelefonen kan i hænderne på en jaloux kæreste forvandles til et effektivt kontrolredskab. Det kan være med til at fastholde unge i usunde forhold præget af tiltagende social styring, kontrol og isolation.
> læs mere - > Se alle nyheder